چگونه انشا بنویسم ؟ - بیوگرافی 98
x بســتن تبلـیغـات X
خداوندا مرا از کسانی قرار دِه که دنیاشان را برای دینشان میفروشند نه دینشان را برای دنیاشان. (دکتر علی شریعتی)
خانه » سرگرمی و تفریح » چگونه انشا بنویسم ؟
مانتو
چگونه انشا بنویسم ؟

چگونه انشا بنویسم ؟

الهی كمكم كن آنچه می شكنم ، دل نباشد.


اولیای گرامی ، چون یکی از شما پرسیده بودید که آیا در پایه سوم انشا هم تدریس می شود یا نه ؟ ومن حدس زدم که شاید شما ولی گرامی منظورتان از انشا همان موضوعاتی بود که در پایه های بالاتر می دهند ، مثلا تابستان را توصیف کنید ؟ نه !  در پایه سوم انشا به صورت های زیر می باشد ، که انشاالله مورد مطالعه تان قرار گیرد و به پاسختان برسید . 


سلام…………………..خداحافظ  چیزی تازه اگر یافتید  بر این دو اضافه كنید.

دختران گل پایه سوم ابتدایی ، برای اولین بار با درس انشا آشنا می شوند , پس باید تناسب , اندازه و کیفیت استفاده از لغات مطابق گنجینه لغات و سایر مسایل رعایت و مدنظر قرار گیرد و حتی چند جلسه آغاز سال با روند نگارش مخصوصا با توجه به گروه سنی شان آموزش داده شوند , حتی چندین مورد از انشاهای سوم ابتدایی های سال قبل خوانده شود این آموزش ها با توجه به توانایی و ذوق و سلیقه هر معلم و دیدگاه وی می تواند گوناگون باشد اما از نظر ما می تواند بدین گونه باشد:
1- موضوعی برای انشا انتخاب می شود باید کاملا واضح و محدود و توضیحات را در خصوص آن موضوع را ارائه داد.


2- چگونگی ربط دادن جملات و گسترش حوزه واژگان و افزایش کمیت جمله ها آموزش داده شود.
3- تصاویری که در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و از آنها بخواهیم در مورد تصاویر چند سطری برای ما بنویسند.


4- جملات درهم ریخته را با اندازه های متفاوت در اختیار آنها قرار داد تا آنها کامل نمایند.
5- پاکیزه نویسی , رعایت اصول نگارش و علائم سجاوندی در پایه ابتدایی , چگونگی تنظیم ساختار انشا و پیش نویس و پاکنویس نیز مورد تایید و پیگیری قرار گیرد.


6- با تعریف یک کارتون یا داستان می توانند یک انشا خوب بنویسند , البته بهتر است این کارتون نمایش داده شود یا داستان را خودشان بخوانند.


7- در مناطق دو زبانه بهتر است از ابتدا دانش آموزان علاوه بر زبان مادری از زبان فارسی که زبان نوشتاری و معیار و ملاک ارزیابی ما می باشد مدنظر همکاران بوده تا حوزه گنجینه ی لغات آنها افزایش یابد.


انواع انشا (پایه سوم)


 انشای توصیفی –  خاطره نویسی – داستان نویسی – انشا شفاهی – نامه نگاری
نحوه ارزش یابی


در مقطع ابتدایی  در پایه سوم چون اولین سالی است که انشا تدریس می گردد ,معلم دلایل برتری انشاهای دانش آموزان را برای آنان بیان کند و نقاط قوت آنها را در این خصوص بیان نماید. تا از این طریق دانش آموزان دیگر این نقاط را در نوشته های هفته های بعدی خود مورد توجه قرار گیرد. و این نمونه برخی از معیارها و برتری انشاها را می توان بدین عناوین بیان کرد:
– جمله بندی صحیح  ربط داشتن جمله ها با توجه به موضوع،  رعایت توالی زمانی و مکانی و عدم تکراری بودن آن  رعایت جمله بندی و علائم سجاوندی , نوع جمله ها ، طولانی نبودن داستان


راه هایی پیشنهادی برای نگارش انشا


با توجه به دیدگاه و مطالعاتی که انجام شد چندین راه برای فعال شدن و علاقه نشان دادن دانش آموزانی که در درس انشا پیشنهاد شد که در وهله اول تصمیم گرفتیم که :


– نوشتن انشا حتما در کلاس صورت بگیرد حتی اگر 3 الی 4 سطر هم نباشد.


– بعد از نوشتن انشا معلم کلیه انشاها را بررسی نماید و با قید تاریخ و امضا تا تغییر متن به حداقل برسد.
– اگر زمانی بعد از نوشتن متن های انشا می باشد , یکی یکی از دانش آموزان را می خواهیم تا انشا خود را بخوانند.

– چون پرورش تخیل در کودکان خیلی عالی است بنابراین سعی شود به داستانهای خیالی و فضایی علاقه فراوان دارند موضوعات انشا به صورت داستانی انتخاب میشود.

انشا اگر معلم نگارش بودید

اشتراک گذاری مطلب

هر گونه کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع حرام میباشد وپیگرد قانونی به همراه دارد