تاریخچه آب انبار حاج سید حسین - بیوگرافی 98
x بســتن تبلـیغـات X
عمر آنقدر کوتاه است که نمی‌ارزد آدم حقیر و کوچک بماند.
خانه » مناطق باستانی ایران » تاریخچه آب انبار حاج سید حسین
مانتو
تاریخچه آب انبار حاج سید حسین

تاریخچه آب انبار حاج سید حسین

آب انبار حاج سید حسین

همه یا برخی از منابع فهرست‌شده در این مقاله، ممکن است معتبر نباشند. لطفاً با پیدا کردن منابع معتبرتر، یا با بررسی معیارهای اعتبار برای منابع موجود، این مقاله را بهبود بخشید. منابع نامعتبر ممکن است به چالش کشیده شوند و حذف گردند. (مه ۲۰۱۴)

آب انبار حاج سید حسین

آب انبار حاج سید حسین.jpg

نام
آب انبار حاج سید حسین

کشور
 ایران

استان
یزد

شهرستان
یزد

بخش
بخش مرکزی

اطلاعات اثر

نام محلی
اومبار

نام‌های دیگر
اومبارحاج سید حسین

کاربری
آب‌انبار

دیرینگی
دوره قاجار

دورهٔ ساخت اثر
دوره قاجار

بانی اثر
حاج سید حسین خویدکی

اطلاعات ثبتی

شمارهٔ ثبت
۱۲۳۴۰

تاریخ ثبت ملی
۱۱ مرداد ۱۳۸۴

آب انبار حاج سید حسین بر ایران واقع شده‌است


آب انبار حاج سید حسین

روی نقشه ایران
۳۱°۴۷′۵۹″ شمالی ۵۴°۳۰′۳۲″ شرقی / ۳۱.۷۹۹۶۱۲° شمالی ۵۴.۵۰۸۹۸۵° شرقی / 31.799612; 54.508985

آب انبار حاج سید حسین نام یکی از آثار باستانی روستای خویدک می‌باشد. این اثر مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان یزد، بخش مرکزی، روستای خویدک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۳۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در گذشته دور شخص خیری به نام حاج سید حسین خویدکی در روستای خویدک می‌زیسته که منشاء بسیاری از خیر وبرکات از جمله ۸ آب انبار می‌باشد. یکی از این آب انبارها در روستای خویدک وجود دارد. این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۳۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آب انبار چهار بادگیر بلند و شکیل دارد به ارتفاعی در حدود ۱۰ متر و گنبدی آجر پوش. ورودی و سر در آب آنبار هم در اوج زیبایی و ظرافت بنا شده با نقوشی و طرحهای هندسی منظم و کاشیهای لاجوردی زیبا.

آب انبار حاج سید حسین نام یکی از آثار باستانی روستای ,, احسان 2.آب‌انبار پاپک 3.آب‌انبار پامنار 4.آب‌انبار چهارباغ 5.آب‌انبار حاج سید حسین صباغ ,حاج سید حسین خویدکی منشاء اثرات خیر بسیاری بوده از جمله۸ اب انبار میباشد که یکی از این آب ,, هرمز ، آب انبار سید اسماعیل , یعنی آب انبار حاجی سید حسین صباغ , آب‌انبار حاج ,حکایت جالب آب انبار حاج سید حسین صباغ و , بعد از آن مرحوم حاج سید حسین صباغ با خود میگوید ,تاریخچه آب انبار حاج سید حسین

اشتراک گذاری مطلب

هر گونه کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع حرام میباشد وپیگرد قانونی به همراه دارد